Cukrovka a klouby

Diabetes mellitus neboli cukrovka označuje soubor autoimunitních onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Může se vyskytnout jak u lidí, tak u zvířat.

Nejznámější je diabetes I. a II. typu, z nichž právě II. typ tvoří kolem 92 % případů.

II. typ diabetu nese často označení civilizační onemocnění a je spojen převážně se staršími lidmi, osobami s nadváhou a nedostatkem pohybu, případně s nezdravou stravou. Roli však hraje také stres a genetické predispozice.

Snížená pohyblivost kloubů

Kolem 30 % diabetiků trpí sníženou pohyblivostí kloubů. Především chronická hyperglykemie si vybírá svou daň, v jejímž důsledku se v těle tvoří nekvalitní kolagen. Výsledkem je ztluštění kloubního pouzdra, což způsobuje poruchy kloubní pohyblivosti a někdy bolest. Pacienti s diabetem jsou také více ohroženi výskytem osteoartrózy, což je v ČR nejčastější onemocnění kloubů.

Fyzická aktivita a doplňky

Kromě farmakologických postupů pomáhá při diabetu lehčí fyzická aktivita. I když se cukrovkáři musejí více hlídat, pohyb je pro ně stejně prospěšný, jako pro zdravou část populace.

Častější pohyb znamená zvýšenou zátěž na pohybový aparát, proto čím dál více lidí využívá různých doplňků na klouby.
Chcete-li využít jejich přínosu na maximum, čtěte pozorně jejich složení, ať už kupujete pro sebe nebo pro své domácí mazlíčky.

Geloren a cukrovka

Přípravek Geloren HA obsahuje cukr a glukózový sirup a u zvířat trpících diabetem je nutné s tímto příjmem cukru počítat. V 1 ks želé kostky je 7,2 g cukru.

U koní je cukrovka natolik vzácným onemocněním, že pro ně zatím nesladkou alternativu nemáme. Za to pro psy a kočky ano. Těm je vhodnější podávat Geloren Dog, který je zcela bez cukru.

Lidé, kteří chtějí mít z různých důvodů větší kontrolu nad příjmem cukrů, mohou zvolit verzi Geloren CAPS. Ta je nejen bez cukru, ale také bez konzervantů a plnidel.

Zdroje:
http://www.fsps.muni.cz/emuni/data/reader/book-24/07.html
https://www.wikiskripta.eu/w/Diabetes_mellitus
https://www.zdravezpravy.cz/2019/11/06/diabetes-v-cr-trapi-skoro-milion-lidi-a-bude-hur/
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/diabetes-a-artritida-ktere-leky-muze-diabetik-uzivat-bez-rizika-1843.html